We wtorek, pojechaliśmy wraz z ojcem Pio do ośrodka prowadzonego przez siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi położonego w Bushulo. Nasz pobyt rozpoczęliśmy Mszą św. w języku angielskim (tak dla odmiany), by później udać się wraz z siostrą na obchód po całym obiekcie. To właśnie w tym szpitalu swoją pracę, jako fizjoterapeuta, ma rozpocząć nasza Magda. Sam szpital nie jest jednym budynkiem, lecz podzielony jest na kilka mniejszych, w których znajduje się administracja, izba przyjęć, poszczególne oddziały: ginekologiczny, położniczy z salą operacyjna, dziecięcy (gdzie przybywają głównie niedożywione dzieci) oraz zakaźny; a także laboratorium, gdzie przeprowadza się testy na obecność takich chorób, jak gruźlica, malaria, AIDS i innych. Po południu natomiast udaliśmy się do ośrodka Sióstr Misjonarek Miłości, by zanimować trochę dzieciaki. Tym razem postanowiliśmy wykorzystać nasze umiejętności składania samolocików i łódek z papieru. W niedługim czasie plac szpitalny zapełnił się od uradowanych dzieci puszczających samoloty, czy próbujących swoich sił w samodzielnym składaniu papieru.

Środowego poranka natomiast udaliśmy się do szkoły podstawowej prowadzonej przez Siostry Misjonarki Miłości. Pomimo tego, iż w Etiopii trwają obecnie wakacje, szkoły organizują dla swoich uczniów letnie zajęcia wyrównawcze. Lekcje zaczynają się o 9:00 i kończą o 11:30 posiłkiem. Dzieci podzielone były na 5 oddziałów, zależnie do klasy, do której uczęszczają w czasie roku szkolnego. Po przyjeździe, nasza szóstka podzieliła się na trzy grupy, ponieważ chcieliśmy poprowadzić lekcję w każdym z oddziałów. Dla młodszych roczników przygotowaliśmy szlaczki, które zapewne pamiętacie ze szkoły podstawowej. Ze starszymi dziećmi poprowadziliśmy lekcję angielskiego przy pomocy gry memory. Po zakończeniu zajęć wróciliśmy do ośrodka sióstr, gdzie pobawiliśmy się z dziećmi. Wieczorem, pojechaliśmy z bp. Giovannim do domu rekolekcyjnego Getsemani w pobliżu Bushulo w którym wzięliśmy udział w adoracji Najświętszego Sakramentu. Na miejscu biskup Giovanni wygłosił homilię do młodych ludzi, którzy przebywali tam na dziewięciodniowych rekolekcjach. Podczas czuwania była możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Na koniec oficjalnej części adoracji uczestniczyliśmy w procesji nad samo jezioro Awassa, gdzie położona jest kaplica, w której młodzież czuwała prze całą noc przy Najświętszym Sakramencie.

Czwartkowego dnia również wyruszyliśmy do szkoły, ale tym razem położonej na obrzeżach Awassy. Łącznie w tej szkole letniej uczyło się ponad dwieście dzieci w wieku do trzynastu lat. Podczas przerwy organizowaliśmy zabawy które bardzo spodobały się dzieciom. Natomiast później przeprowadziliśmy lekcję z kilkoma klasami. Wykorzystaliśmy materiały, które przygotowaliśmy na zajęcia w poprzedniej szkole. Popołudnie spędziliśmy u Sióstr Misjonarek Miłości bawiąc i ucząc dzieci.

A w następnym wpisie napiszemy coś o etiopskim nowym roku i wielu powodach do świętowania 😉

Pozdrawiamy!