8 sierpnia

Zaraz z rana ruszyliśmy do pobliskiej szkoły im. świętego Franciszka (St. Francis Secondary School) na Mszę Świętą na zakończenie trymestru. Dziś uczniowie w całej Kenii zaczynają trwające ok. trzy tygodnie wakacje. Po Mszy Świętej zostaliśmy również zaproszeni na pokaz tańców afrykańskich wykonywany przed uczniów.

Następnie udaliśmy się do ośrodka zdrowotnego w Korogocho, prowadzonego przez siostry kombonianki. Klinika działa na wielu „odgałęzieniach” – oferuje pomoc medyczną pierwszego kontaktu, pomoc psychologiczną, prowadzi kursy uświadamiające o popularnych i groźnych chorobach typu AIDS, gruźlica itp. oraz wysyła wolontariuszy na wizyty domowe do chorych.  Podczas zwiedzania poznaliśmy sposób funkcjonowania ośrodka, skąd i jak bierze leki i jak nimi zarządza.

Po południu podzieliliśmy się na grupy i udaliśmy się z wyżej wspomnianymi wolontariuszkami na odwiedziny do chorych. Bardzo duże wrażenie zrobiła na nas możliwość wejścia do domów różnych ludzi w slumsie, porozmawiać z nimi o ich problemach i posłuchać historii ich choroby. Wielu mieszkańców dotknęło kalectwo, odwróciła się od nich rodzina, nie mają jak zarobić na życie… Zrobiło to na nas wszystkich ogromne wrażenie i było to źródłem wielu przemyśleń. Podczas wieczornego podzielenia, zgodnie stwierdziliśmy, że najtrudniejsza w tych odwiedzinach było często niemożność pomocy. Daliśmy im jednak to, co tylko mogliśmy dać – naszą obecność i modlitwę, a to również bardzo ważny i cenny dar.

Jutro wcześnie rano wyruszamy do Amakuriat. Przed nami cały dzień podróży. Gdy tylko dotrzemy na miejsce i wypoczniemy, damy znać co u nas. Póki co, prosimy o wsparcie modlitewne na czas tej długiej i męczącej podróży.