16 września to dla dzieci w Ugandzie dzień powrotu do szkoły na trzeci semestr nauki. Rok szkolny nie trwa tu dwa semestry jak w Polsce, ale właśnie trzy. Dzieci zaczynając teraz szkołę skończą ją w grudniu i po dwóch miesiącach rozpoczną kolejny rok szkolny.
Edukacja w Ugandzie na pierwszym etapie (czyli w Primary School) trwa siedem lat. Kończy się egzaminem, od którego zależy czy uczeń będzie mógł iść do Secondary School. Niestety, ale często jest tak, że dzieci nie zdają go i nie kontynuują nauki. Secodary School trwa sześć lat i jest podzielona na dwa etapy: cztery lata Ordinary level i dwa lata poziomu Advance. Cały ten czas kończy się egzaminem podobnym do naszej matury.
Istotne jest napisanie, że edukacja w Ugandzie jest płatna. Oficjalnie Podstawówka jest za darmo, ale rzeczywistość wygląda inaczej.
W St. Jude mogliśmy zobaczyć przygotowania do rozpoczęcia nauki w przedszkolu i Primary School (na terenie naszego ośrodka funkcjonują obie placówki). Od samego rana mamki prasowały dzieciom mundurki, myły buty, pomagały w pakowaniu plecaków. O godzinie 7.30 rozpoczynały się zajęcia. Trwały one do 16-18. W międzyczasie dzieci miały kilka małych przerw i 1 godz. na lunch. Po lekcjach wszyscy radośnie wrócili do domów.
P.S Dzisiaj uzyskaliśmy łączność ze światem (Internet) więc dodajemy również zdjęcia z poprzednich dni.